ProductsAboutContact
Links
Ke stažení

  Současná verze je 2.29. Viz ChangeLog.
Pozor!Pokud chcete hned teď instalovat Links, postupujte krok za krokem podle následujícího návodu. Jinak ztratíte mnoho času.
 1. Zkontrolujte, zda máte na systému nainstalované následující programy a volně šiřitelné knihovny. Pokud nemůžete zajistit, že na systému budou nainstalovány použitelné verze všech potřebných knihoven, bude potřeba Links zkompilovat s knihovnami dodanými uživatelem. V takovém případě postupujte podle návodu v souboru INSTALL.
  • libpng odlišnou od 1.2.18. Bez ní Links nebude pracovat v grafickém módu. Pokud máte distribuci s balíčky, budete potřebovat balíčky libpng a libpng-dev(el). libpng-1.2.18 obsahuje chybu co zpusobuje, ze Links spadne s chybovou hlaskou "png_do_rgb_to_gray found nongray pixel". PATCH-libpng-1.2.18 uvnitr links-*.tar.* je patch co umoznuje libpng-1.2.18 opravit.
  • IJG libjpeg Pokud chcete, aby Links zobrazoval obrázky JPEG. Na distribucích s balíčky budete potřebovat balíčky libjpeg a libjpeg-dev(el).
  • TIFF Library Pokud chcete, aby Links zobrazoval obrázky TIFF. Na distribucích s balíčky budete potřebovat balíčky libtiff a libtiff-dev(el).
  • SVGAlib pokud chcete, aby Links zobrazoval také přes SVGAlib. Musíte být schopni kompilovat programy pro Svgalib. Na balíčkovacích distribucích budete potřebovat pravděpodobně svgalib a svgalib-devel.
  • XFree86 nebo jinou implementaci Xlib, pokud chcete, aby Links zobrazoval také v Xech. Na balíčkovacích distribucích budete pravděpodobně otřebovat balíčky xfree86 a xfree86-devel.
  • GPM pokud chcete používat myš v textové konzoli nebo pokud chcete zobrazovat grafiku na linuxovém framebufferu.
  • tar a gzip nebo bzip2, abyste mohli archiv rozbalit.
  • zlib pokud chcete aby Links akceptoval kompresi gzip na zrychleni webovych stranek. Na balickovaci distribuci vemte i zlib-dev(el).
  • libbzip2 pokud chcete aby Links akceptoval kompresi bzip2 na zrychleni webovych stranek Na balickovaci distribuci vemte i bzip2-dev(el).
  • xz pokud chcete aby Links byl schopen dekomprimovat soubory komprimované pomocí LZMA.
  • Překladač jazyka C
  • Program make
 2. Nezapomeňte spustit "ldconfig", pokud jste instalovali nějaké knihovny :-)
 3. Stáhněte si archiv se zdrojákem:
  HTTP
  gziplinks-2.29.tar.gz
  bzip2links-2.29.tar.bz2
 4. Rozbalte archiv se zdrojákem: "tar xzvf links-2.29.tar.gz" nebo "tar xjvf links-2.29.tar.bz2" Vlezte do nově vytvořeného adresáře.
 5. Zadejte "./configure --help" a pak spusťte "./configure" s požadovanými parametry (pravděpodobně --enable-graphics a možná nějakými dalšími)
 6. Poté co "configure" skončí zkontrolujte tabulku, jestli opravdu dostanete to, co chcete.
 7. Napište "make". Varování o tempnam ignorujte, zdrojový kód je v pořádku.
 8. Pokud máte na počítači roota, nalogujte se jako root a napište "make install" v pořád tom samém adresáři. Pokud si Links instalujete jen jako řadový uživatel, zkopírujte spustitelný soubor "links", který byl vytvořen příkazem "make" na nějaké vhodné místo, nejlépe v rámci vaší $PATH.
 9. Pokud nemáte pevné připojení na Internet, zkopírujte celý podadresář "doc/" na nějaké vhodné místo (/usr/share/, /usr/local/share/, nebo ve vašem home...). Nejdůležitější je podadresář "doc/links_cal/", který obsahuje postup pro kalibraci obrazu (kalibrace.html česky a calibration.html anglicky).
 10. Pokud máte X Window System a chcete do window manageru nainstalovat ikonu Linkse, najdete ji v graphics/links.xpm. Ikona má rozměry 48x48 pixelů.
 11. Smažte archiv a adresář se zdrojáky.
 12. Pokud máte zakompilovanou schopnost běhu v grafickém módu, pusťte "links -g doc/kalibrace.html" (nebo "links -g" a nasměrujte prohlížeč na Kalibrační proceduru) a proveďte kalibraci vašeho monitoru a Linkse.
 13. Teď už Links můžete používat. Spouštějte "links -g" pokud chcete běžet graficky a "links" pokud chcete běžet textově.

Varování

Links starší než 2.6 obsahuje některé chyby, které mohou vést k zápisu mimo alokovanou paměť pokud je spuštěn v grafickém módu. Toto může být potenciálně zneužito k napadení počítače. Pokud používáte grafický mód, měli byste aktualizovat na verzi 2.6.

Archivy

Primární archiv se zdrojáky všech verzí
http://links.twibright.com/download/
Binárky pro OS/2 (potřebují EMX runtime)
http://links.twibright.com/download/binaries/os2/
Binárky pro Windows
http://links.twibright.com/download/binaries/win32/
Binárky pro OpenVMS
http://links.twibright.com/download/binaries/openvms/
Binárky pro DOS (beta — jsou tam problémy se stabilitou)
http://links.twibright.com/download/binaries/dos/
RPMka
http://jakub.horky.net/rpm/links/
Díky Jakubovi Horkému za tyhle RPMka. Pokud ale bude na nich něco špatně, obracejte se na něj: jakub [at] horky . net
DEBy
http://packages.debian.org/links2
Mikulášovo zrcadlo na Artaxovi
http://artax.karlin.mff.cuni.cz/~mikulas/links/download

Dokumentace

Příspěvky třetích osob

Tyto příspěvky jsou od třetích osob a nebyly ověřeny ani doporučeny Twibright Labs. Jejich kvalita se nijak nezaručuje.

Balíčky DEB (pouze staré, textové verze)
ftp://yikes.tolna.net/pub/linux/release/debian/
RPMka
http://links.twibright.com/download/rpm/ (postrádá kalibrační obrazec v /usr/share/links)

HTML napsáno ve VIM. Grafika vytvořena pomocí GIMP. Vybaveno PNG. Komentáře posílejte na